Ako vybrať prívesok?

Vyberáte prívesok pre seba alebo chcete obdarovať blízkeho? Tak ako tak bude najdôležitejšou otázkou prevedenie retiazky alebo náramku. Podľa toho, na čom hodláte prívesok nosiť, by ste mali zvoliť zodpovedajúci materiál a spracovanie.

Vyberáte prívesok pre seba alebo chcete obdarovať blízkeho? Tak ako tak bude najdôležitejšou otázkou prevedenie retiazky alebo náramku. Podľa toho, na čom hodláte prívesok nosiť, by ste mali zvoliť zodpovedajúci materiál a spracovanie.

Doba čítania 7 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

S čím začať

Kto bude náramok nosiť

Ešte než začnete dumať nad materiálom retiazky, premyslite si, komu prívesok kupujete. V ponuke nájdete ako dámske, tak pánske prívesky. Tiež deťom však môžete zaobstarať prvý kvalitný šperk. Hneď potom si prezrite dotknutú osobu: holduje výrazným doplnkom alebo skôr jemnej elegancii? Aj tomu následne prispôsobte výber prívesku.

Aký štýl hľadáte

Zvolený prívesok by mal ladiť nielen s ďalšími doplnkami ale aj šatníkom. Ak kupujete prívesok ako darček, pozorujte, aké náušnice žena nosí, alebo aké používa partner hodinky. K šatám a formálnym oblekom do práce žena iste nepohrdne oslnivým Swarovski príveskom. Naopak ku športovejším outfitom sa lepšie hodia ozdoby z nerezovej ocele alebo titánu.

Materiál

Zlato

K zlatým retiazkam a náramkom budete pravdepodobne zhotovovať zlaté prívesky. Tie patria k špičke ozdôb. Vďaka svojej tvrdosti sa totiž len tak nepoškriabu alebo neodrú. Svoj lesk si navyše zachovávajú dlhé roky. A ak zrovna neholdujete typickému žltému zlatu, siahnuť môžete aj po decentnejších variantoch ako ružové alebo biele zlato.

Striebro

Ak patríte do tábora nosičov striebra, potom bude práve strieborný prívesok jasnou voľbou. Tieto ozdoby sú veľmi odolné a dobre sa kombinujú s ďalšími doplnkami. Prívesky zo striebra môžu byť ošetrené Rhodiovou vrstvou, vďaka ktorej nebude šperk oxidovať a černieť. Rhodiová úprava dodá šperku väčšiu odolnosť aj lesk.

Bez povrchovej úpravy môže začať strieborný prívesok časom oxidovať a černieť

Chirurgická oceľ

Radi by ste nejaký pevný šperk, ktorý vydrží aj náročnejšie zaobchádzanie? S príveskom z nerezovej ocele môžete vyraziť aj do mora. Deťom a osobám s citlivou pokožkou navyše tento materiál preukáže skvelú službu. Je totiž úplne nezávadný a hypoalergénny. A ak by ste radšej siahli po farebnom kúsku, tiež oceľ môže nadobúdať mnohých podôb. Vďaka špeciálnej PVD technológii (Physical Vapour Deposition) zoženiete napríklad modrý alebo ružový kúsok.

Titan

Rozdiel medzi oceľovým a titánovým príveskom nie je prakticky žiadny. Oba typy sú vysoko odolné a zdravotne nezávadné. Titan však vyniká nižšou hmotnosťou, preto si za neho tiež v porovnaní s oceľou priplatíte. Primárne sa tieto šperky vyrábajú v šedo-striebornej farbe, bežne ale narazíte aj na postriebrené a pozlátené varianty. Vďaka svojej univerzálnosti sa dobre kombinujú s oceľovými šperkami, striebrom aj meďou.

Minerály a polodrahokamy

Skôr než drahé kovy vás lákajú prírodné materiály plné farieb a energie? Prívesky z minerálov ozvláštnia každú retiazku a krásne podčiarknu váš osobitý vkus. Konkrétny druh vyberajte podľa svojej intuície alebo napríklad podľa znamenia zverokruhu.

Bižutéria

Obsiahla ponuka príveskov zo sklenených dekorácií, keramiky či iné kovové bižutéria vás zvyčajne naláka originálnymi vzormi, výrazným spracovaním aj priaznivou cenou. Pokiaľ ale kupujete prívesok osobe s citlivou pokožkou, mal by mať takýto šperk hypoalergénnu úpravu. V opačnom prípade by ozdoba mohla spôsobiť začervenanie a svrbenie kože.

Diamant a zirkón

Hľadáte pre svoju retiazku trblietavú ozdobu? Vzácny diamant prírodného pôvodu dodá každej ozdobe neodolateľný lesk a žiarivosť. Siahnuť môžete aj po briliante (z francúzskeho brilliant - žiariaci), teda vybrúsenom surovom diamante. Ak nechcete príliš utrácať, dajte prednosť syntetickému zirkónu. Ten totiž na prvý pohľad od diamantu nerozoznáte. Rozdiel budete môcť sledovať až po čase, kedy zirkónový šperk postupne stráca svoj lesk a trblietanie.

Retiazky môžu zdobiť sklenené dekorácie najčastejšie vo forme brúseného kryštálu

Na čo sa ďalej zamerať

Puncové značky

Či sa jedná o pozlátený variant, alebo pravé zlato, väčšinou s istotou nespoznáte na prvý pohľad. Pôvod a kvalitu prívesku preto najlepšie zistíte pomocou štátnej puncovej značky. Všetky zlaté, strieborné a platinové šperky vyrobené v Slovenskej republike by mali byť touto značkou opatrené. Nižšie nájdete oficiálnu tabuľku puncových značiek podľa štátneho Puncového úradu.

Štátny punc spoznáte podľa vyobrazeného zvieraťa (u zlata orol, kohút, alebo labuť). Ľahšie šperky - zlaté do 0,5 g a strieborné do 3 g nepodliehajú puncovej kontrole, musia byť však označené rýdzostnou a výrobnou značkou. Punc rýdzosti udáva pomer zlata (striebra, platiny) a ostatných kovov. Napríklad 14-karátové zlato je označené puncom 585/1000 (obsahuje 585 dielov čistého zlata). U strieborných príveskov je najčastejšia rýdzosť 925 (teda zliatina obsahujúca 92,5 % rýdzeho striebra).

Puncové značky podľa štátneho Puncového úradu Slovenskej republiky
  • Zdroj: oficiálnej puncovej značky podľa Puncového úradu Slovenskej republiky

Veľkosť očka

Zvolený prívesok by mal ísť dobre navliecť na konkrétny šperk, preto pri výbere často záleží, či hľadáte prívesok na náramok, alebo na retiazku. Pokiaľ máte doma masívnejšiu retiazku napríklad typu Venezia, nemusí byť vždy samozrejmosťou, že ozdobu retiazkou prevlieknete. Väčšinou nie je potrebné poznať presné rozmery, stačí sa v galérii výrobku zamerať aj na tento zdanlivo nepodstatný detail.

10 tipov na čistenie a údržbu

Vybraný prívesok bude bežne v kontakte s kožou ošetrenou krémami, parfumami a vystavený vonkajším vplyvom. Preto spolu s tým, k akým šatám si retiazku s príveskom oblečiete, myslite aj na jeho starostlivosť.

  • Pokiaľ náramok, či retiazku s príveskom nepoužívate, odložte ho na bezpečné a suché miesto, najlepšie do šperkovnice.

  • Zlaté prívesky nevystavujte chlóru.

  • S nazelenkastými škvrnami na zlatých náramkoch si poradí šťava z citróna a následné preleštenie bavlnenou handričkou.

  • Na zlaté aj strieborné náramky používajte čistiace roztoky k tomu určené. Šperky potom uložte do pohára napusteného roztokom a nechajte podľa návodu odležať, potom opláchnite vodou.

  • Chirurgickú oceľ aj titan môžete omývať vlažnou mydlovou vodou.

  • Pri čistení venujte zvýšenú pozornosť ozdobným kameňom! Tvrdé kamene (diamant, zafír, rubín) môžete čistiť špeciálnym roztokom. Na mäkké kamene (smaragd, alebo aj perly) nepoužívajte chemické čističe.

  • Pre obnovu perlového lesku postačí šperk opláchnuť v čistej vode, vysušiť a rukami na neho naniesť trochu prírodného oleja.

  • Máte doma väčšie množstvo zlatých šperkov? Zauvažujte nad zaobstaraním ultrazvukového čističa.

  • Kožené a drevené prívesky neumývajte pod vodou. Použite ľahko navlhčenú handričku. Kožu môžete ďalej ošetrovať včelím voskom alebo špeciálnym olejom.

  • Ak používate krém na ruky, nanášajte ho ideálne pred tým, než si nasadíte svoje šperky.